Prawo karne definiuje się jako zespół przepisów regulujących odpowiedzialność karną za czyn zabroniony. Kodeks karny zawiera przepisy określające, jakie zachowanie jest zabronione w polskim porządku prawnym i jakie są jego prawne konsekwencje, kodeks postępowania karnego reguluje zasady procedowania w zakresie zachowania zabronionego prawem; kodeks karny wykonawczy zawiera przepisy związane z zasadami wykonywania orzeczeń zapadłych w toku postępowania karnego (w szczególności orzeczonych kar i środków karnych, zastosowanego tymczasowego aresztowania).
Występujemy w charakterze obrońców osób podejrzanych i oskarżonych, jak również pełnomocników pokrzywdzonych. Kancelaria reprezentuje Klientów zarówno w sprawach o przestępstwa jak i wykroczenia.
Sporządzamy wszelkie pisma w sprawach karnych:
- zawiadomienia, wnioski, zażalenia, apelacje, kasacje i inne)
Udzielamy porad prawnych z zakresu wszelkich spraw karnych w tym spraw dotyczących przestępstw przeciwko zdrowiu, sprawy o pobicia, rozboje, udział w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia, wykroczenia i przestępstwa skarbowe, sprawy o znęcanie, kradzieże, włamania, oszustwa, prowadzenie pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości, naruszenie nietykalności cielesnej lub zniesławienie.
Związane z prawem karnym jest także prawo nieletnich (uregulowane w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich), regulujące odpowiedzialność osób, które nie mogą, z uwagi na wiek, ponosić odpowiedzialności karnej na gruncie kodeksu karnego, ale ich zachowanie jest czynem karalnym, podlegającym określonym sankcjom przewidzianym dla nieletnich.
Istnieją także ustawy poświęcone tylko szczegółowym zagadnieniom karnym, takie jak: ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii; ustawa o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego.
Jeżeli masz sprawę karną, zagadnienia te kompetentnie pomoże poznać Ci adwokat.
Pamiętaj, że w wielu sprawach w postępowaniu karnym możesz – będąc stroną pokrzywdzoną przestępstwem lub oskarżonym – skorzystać z instytucji mediacji.